top of page

Otizmli Çocuklarda Öğrenme ve Gelişim


0-3 Yaş Gelişim Aşamaları
Kaynak: AustimStep

Gelişim ve Otizm

Otizmli çocuklar, normal olarak gelişim gösteren çocuklardan farklı şekilde beceri geliştirebilirler.


Örneğin, otizmli çocuklar yaklaşık 12 aylıkken birkaç tekli kelime kullanmaya başlayabilir ve büyüdükçe normal gelişen çocuklardan farklı bir dil geliştirebilirler. Veya alfabeyi okuyabilir veya 20'den fazla sayabilirler, ancak istekte bulunamayabilir veya merhaba demeyebilirler.


Bazı otizmli çocuklar, renkleri adlandırma, tanıdık yerlere giden yolları hatırlama veya süpermarkette kelimeleri tanıma gibi belirli alanlarda iyidirler. Ancak bu güçlerini her zaman genelleştiremeyebilirler. Bu, renkleri adlandırmaktan bir resimdeki renklerle ilgili soruları yanıtlamaya veya kelimeleri tanımaktan kitap okumaya geçemeyebilecekleri anlamına gelir.


Etkileşim, Ortak İlgi ve Otizm

Otizmli çocuklar, normal gelişen çocuklardan farklı bir şekilde insanlarla etkileşime girebilir.


Örneğin, otizmli çocuklar kendi isimlerine cevap vermeyebilir, birisi onlara gülümsediğinde gülümsemeyebilir veya yüz ifadelerini fark edemeyebilir. Ancak, tipik olarak gelişmekte olan çocukların kullandığı hareketleri kullanmasalar da, genellikle ebeveynlerine ne istediklerini bildirmek için kendi yöntemlerini geliştirirler. Örneğin, ebeveynlerine ilginç bir şey göstermek için işaret etmek yerine onların ellerinden tutup götürebilirler.


Otizmli çocuklar, deneyimlerini başkalarıyla paylaşmak için göz teması ve jestlerin kullanıldığı ortak ilgi konusunda genellikle güçlük çekerler. Bu zorluklar, otizmli çocukların iletişim ve dil becerilerini geliştirmelerini zorlaştırabilir. Örneğin, bir ebeveyn bir köpeğin resmine işaret ediyorsa, ancak çocuk resmin başka bir kısmıyla ilgileniyorsa, çocuğun bir köpeğin resmi ile 'köpek' kelimesi arasındaki bağlantıyı öğrenmesi daha zor olabilir.


Dil, İletişim ve Otizm

Birçok otizmli çocuk, dil becerilerini normal gelişim gösteren çocuklardan farklı bir hızda ve farklı bir sırayla geliştirir. Bu, onlara ne söylediğinizi anlamayabilecekleri veya talimatları takip etmekte zorlanabilecekleri anlamına gelir. Bazı otizmli çocuklar, bir şeyler istemek veya diğer insanlara ne düşündüklerini veya hissettiklerini söylemek için konuşulan dili kullanmakta zorlanabilirler.


İletişimdeki farklılıklar, diğer çocuklarla oynamak gibi sosyal durumları biraz daha zorlaştırabilir.


Üst Düzey Beceriler ve Otizm

Başkalarıyla işbirliği içinde çalışmak ve bir şeylere öncelik vermek gibi günlük işleri yapmak için bir dizi üst düzey beceri ve yeteneğe ihtiyacımız vardır. Bu beceriler şunları içerir:


  • dikkatini vermek

  • değişimle başa çıkmak

  • organize olmak, zamanı yönetmek ve bir şeyleri hatırlamak

  • duyguları yönetmek

Bu beceriler zamanla gelişir ve dil ve düşünme gibi diğer becerilerden etkilenir.


Otizmli çocuklar genellikle bu üst düzey becerileri, normal olarak gelişen çocuklardan farklı oranlarda geliştirirler. Bu farklılıklar, otizmli çocukların öğrenmelerini ve öğrendiklerini yetişkinlere gösterme yeteneklerini etkileyebilir. Örneğin, bir çocuk coğrafya ödevi için bir haberi özetlemesi gerektiğini bilebilir, ancak nasıl başlayacağını bulmakta zorluk çekebilir veya matematik ve İngilizce ödevleri olabilir ve hangisini önce yapacağını belirlemekte zorluk çekebilir veya bir hata yaptığında başa çıkmada zorluk çıkabilir.


Bazı otizmli çocukların, bu becerileri yetişkinlik dönemine kadar öğrenmesi ve geliştirmesi için çok çalışması gerekir.


Detaylara Dikkat ve Otizm

Otizmli çocuklar genellikle ayrıntıları ve kalıpları fark etmede iyidirler. Örneğin, bazı otizmli çocuklar harfleri, sayıları ve şekilleri normal gelişim gösteren çocuklara göre daha kolay öğrenebilirler. Ve bazı otizmli çocuklar, diğer çocukların fark etmeyebileceği şeyleri fark edebilir.


Bazen, ayrıntılara olan güçlü dikkatleri, otizmli çocukların “büyük resmi” görmek için desteğe ihtiyaçları olduğu anlamına gelebilir. Bir durumda birçok ayrıntıyı fark edebilirler, ancak tüm bunların ne anlama geldiğini anlamak için bu bilgileri bir araya getiremezler. Örneğin, Aç Tırtıl'ı okurlarsa, tırtılın çilek sevdiğini hatırlayabilirler, ancak tırtılın yiyeceğinin onun bir kelebeğe dönüşmesine yardımcı olduğunu anlayamayabilirler.


Kaynak: raisingchildren.net.au

141 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page