top of page

Dahiler Atölyesi - Elon Musk -

Saturday Night Live programında açılış konuşması yapan Elon Musk şimdiye dek programı sunan ilk Asperger Sendromlu kişi olduğunu söyledi. Bu konuşmasıyla Asperger Sendromu olduğunu bütün dünyaya açıklayan Musk başarılarının daha da hayranlık uyandırıcı hale gelmesini sağladı.

Program esnasında bazı söylemleri ile Asperger olduğunu vurgulayan Musk sendrom ile birlikte gelen bazı küçük sorunlardan şu şekilde bahsetti :

Bazen bir şey söyledikten sonra 'Bu konuda ciddiyim' demem gerekiyor. Böylece herkes gerçekten ciddi olduğumu anlıyor. Bunun nedeni konuşma biçimimde her zaman çok fazla tonlama çeşitliliğinin olmaması, ki bana bunun harika bir komedi oluşturduğu söyleniyor.

Bu açıklamadan sonra Elon Musk'ın başarı hikayesi bizlerin de ilgisini çekti ve sizler için bazı önemli başlıkları bu yazımızda derledik.


- Hayatı -


1971 yılında Kanada'da doğan Elon Musk Space X kurucusu ve Tesla Motors ile Pay Pal'ın kurucu ortaklarındandır. Son dönemlerde Twitter'ı satın almasıyla adından sıkça söz ettirmiştir.


Küçük yaşta yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi ve 12 yaşındayken kendi yazdığı ilk oyunu Blastar'ı 500$'a sattı ve ilk yazılım satışını yapmış oldu.

Queen’s University’de iki yıl geçirdikten sonra, University of Pennsylvania’da isletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrıldı.


Musk lisans eğitimini tamamlasa da doktora eğitimini tamamlamadı. Lisans eğitiminde aldığı ilham ile girmek istediği " insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlardan oluşan" üç alan tespit etti. Bu alanlar internet , temiz enerji ve uzaydı.

Yüksek lisansa başlayan Elon Musk iki gün sonra çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesine başlamak için okulu bıraktı.

- Başarıları -SpaceX


Musk 2002'de Space Exploration Technologies ( SpaceX ) kurdu. SpaceX roket teknolojisinin durumunu ilerletmeye odaklanmış fırlatma araçları geliştirip üreten bir şirkettir.


Falcon 1, geçen altı yılın ardından gerçekleştirilen bu fırlatmada yörüngeye ulaşarak bunu gerçekleştiren ilk özel sermayeli ve sıvı yakıtlı roket oldu.SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonu'na bir araç gönderen ve yanaştıran ilk ticari şirket olarak tarihe geçmiştir.Tesla Motors


Musk iki mühendis ile başlayan elektrikli motor projesine 2004 yılında katıldı. İlerki yıllar içerisinde bir çok sektörden mühendislerle genişledi. 2014 yılında almış olduğu patentleri serbest kullanıma açarak elektrik motorlarının gelişimine katkıda bulundu.SolarCity


SolarCity iki kardeş tarafından 2006 yılında kuruldu. Kuzenleri olan Elon Musk şirketin kurulmasına yardımcı oldu ve yönetim kurulunun başkanlığına geçti. Şirket günümüzde güneş panelinden şarj istasyonuna kadar çeşitli amaçlar için kullanılan sistemleri tasarlamakta.Hyperloop


Elon Musk, Hyperloop aracını bizzat kendi tasarladı. Araç metro gibi tüneller içerisinden gidecek ve vakum teknolojisi kullanacak. Aracın enerjisi güneş panelleri ile sağlanacak. Ulaşımda yeni bir çığır açacak gibi duruyor.


Son dönemlerde Twitter'ı satın alması ile gündeme gelen Elon Musk artık elimizin değdiği her yerde. Arabalarda, enerji sistemlerinde, sosyal medyada, banka hesaplarımızda, en önemlisi uzayda.


Zekası sayesinde dünyanın her yerinde parmağı olan Elon Musk'ın Asperger Sendromu'na sahip olması başarısına olan hayranlığımızı daha da arttırdı.
133 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page