top of page

Otizm Nedir? Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir ?Otizm Spektrum Bozukluğu ( OSB ) ya da bilinen kısa adıyla Otizm, ilk 3 yaş içinde ortaya çıkan ve yaşam boyu süren, özellikle sosyal ilişkiler kurma ve sürdürmede zorluklara neden olan gelişimsel bozukluktur.


Otizm ayrıca belirli sınırların dışına çıkamayan veya tekrarlayan davranış kalıplarını içerebilir. Sözel ve göz teması kurma, jest-mimik kullanımı gibi sözsüz iletişimde zorluk yaşanması ile karakterizedir. Konuşma kabiliyetinin geç ya da sınırlı olması, kolları sallama ve yüksek seslerden hoşlanmama gibi belirleyici ve tekrar eden belirtiler gösterirler. Otizm her yaşta teşhis edilebilse de semptomlar daha çok yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıktığı için gelişimsel bir bozukluk olarak kabul edilmektedir.Bazen belirtiler 1 yaşından önce başlarken, bazılarında normal psiko-sosyal gelişme olup “mama, baba” gibi ilk kelimeler söylendikten sonra gelişimde gerileme, duraksama fark edilir. Otizmin beynin yapısını ve işleyişini etkileyen sinir sistemindeki sorunlardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu durumun çocuk yetiştirme türleriyle ve ailenin sosyo-ekonomik düzeyiyle bir ilgisi bulunmamaktadır. 


ÇOCUĞUM OTİZM’Lİ OLABİLİR Mİ ?


Ailelerin en çok merak ettiği konu çocuğundaki belirtilerin Otizm Spektrum Bozukluğu belirtileri ile uyuşup uyuşmadığıdır. Otizm belirli bir yaşa kadar kalıp belirtiler ile ilerler. Bu belirtiler her çocukta farklılık gösterebilir veya çocuk bu belirtilerin belirli bir kısmını gösterebilir. Bu belirtileri gösteren her çocuk otizmli demek doğru olmaz ancak bir uzmana danışmanız ve kişi özelinde bir değerlendirme almanız daha doğru olur. 


Bu Belirtiler Nelerdir?


Göz teması çok az ya da hiç yoksa, 

İşaret edilen yöne bakmıyorsa,

Komut ve yönergelere tepki vermiyor ya da uygulamıyorsa,

Basit taklit oyunlarına ( ce ee oyunu vb. ) tepki vermiyorsa,

Uygunsuz ya da sebepsiz gülüp veya ağlıyorsa,

Oyuncakları ile anlamına uygun oynamıyorsa,

Tekrarlayan hareketleri yapmayı ve izlemeyi seviyorsa, sürekli aynı oyunları oynuyorsa, 

Aşırı hareketli ya da aşırı hareketsizse, 

Seslere karşı aşırı duyarlı veya duyarsızsa,

Her şeyin aynı olmasını istiyor, rutin yaşamayı seviyorsa,

Değişikliklere karşı aşırı tepki gösteriyorsa,

Yalnız kalmayı tercih ediyorsa,

Konuşmak yerine ihtiyaçlarını hareketleri ile belirtiyorsa,

Kendini ifade etmekte zorluk çekiyor ya da ifade edemiyorsa,

Arkadaşları ile İletişim kurmakta zorluk çekiyorsa, 

Tehlikeye karşı duyarsızsa,

Motor gelişimi geri kalmış veya düzensizse,

Stereotip hareketler ( kanat çırpma, ele bakma vb. ) yapıyorsa,Bir uzman tarafından gelişiminin gözlemlenmesini tavsiye ederiz. Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page