top of page

Dahiler Atölyesi - Amadeus Mozart -

Dahiler Atölyesine Hoşgeldiniz.

Tüm zamanların en ünlü bestecilerinden Mozart'ı yakından tanımaya hazır mısınız ?


Mozart hem yaşamıyla, hem de Otizm Spektrum Bozukluğu'na rağmen ortaya koyduğu sanatıyla dillerden düşmeyen bir sanatçıdır. 1756 yılında doğan birisi nasıl bu kadar ölümsüz olabilir? Mozart yıllara ve ölüme meydan okuyarak klasik müzikle ilgisi olan, olmayan herkese bir kere de olsa kendini dinletmiş besteci. Çok erken yaşta ölse de yüzyıllar boyu sanatını yaşatmayı başarmış bir dahidir.


Mozart Kimdir ? ( Dahiler Atölyesi )


MOZART

Klasik Batı Müziği'nde döneminin etkili ve üretken bestekarlarından biri olan Mozart klasik müziğin en büyük bestecilerinden biri olarak kabul edilir. Yaratıcı dehası, teknik ustalığı ve geniş müzikal çeşitliliği ile müzik tarihinde kalıcı izler bırakan sanatçı hayatı boyunca 600'ün üzerinde beste ve opera , senfoni, konçerto, oda müziği, koral müzik ve kilise müziği gibi çeşitli türlerde eserler verdi.

Bu başarıları sayesinde Mozart müzik dünyasında bir dahi olarak anılmaya başlandı. Otizm Spektrum Bozukluğu teşhisini duyan insanların kendisine ve sanatına daha da hayran olmasını sağladı.


Mozart 'ın Hayatı


Otizmli Dahi

27 Ocak 1756'da Avusturya'nın Salzburg şehrinde doğan Mozart, başarılı bir besteci ve kemancı olan Leopold'un hayatta kalan tek oğludur.

Babalarının cesaretlendirmesi ile Mozart ve tek kız kardeşi Nanner (Maria Anna )

erken yaşlarda müziğe başladı. Nanner ve Mozart birçok Avrupa ülkesine saraylara giderek 3 yıllık bir tura çıktılar.

Mozart 5 ay içerisinde 3 tane opera yazdı.

  • 'Mitridate Rè di Ponto'

  • 'Ascanio in Alba'

  • 'Lucio Silla'

14 yaşındayken, ilk opera eseri "Lucia Silla" Milano'da çalındığı zaman Mozart kendini opera sahnelerine de, üstelik operanın vatanı İtalya'da, kabul ettirmiş bulunuyordu. Papa tarafından kabul edilerek ona, o güne kadar sadece büyük ustalara layık görülen "Altın Mahmuz" nişanı ve şövalyelik beratı verildi.

1780 tarihine gelindiğinde Mozart'ın ilk büyük operası olan İdomeneo Münih'te sahnelenmiştir. İlerleyen zamanlarda ise Mozart'ın Viyana süreci başlamıştır. Viyana'ya yerleşen Mozart sayesinde Türk tarihide olumlu olarak etkilenmiştir. Mozart, Mehter Marşı'nın ritimlerinden etkilenerek Rondo Alla Turca'yı bestelemiştir. Bu eser Türk Marşı'nı ifade etmektedir.


Saraydan Kız Kaçırma


Mozart'ın kariyeri için en önemli eserlerinden birisi 'Saraydan Kız Kaçırma' operası olarak bilinmektedir. Bu eserin sayesinde Mozart'ın adı daha çok duyulmuştur. Oldukça ses getiren bu operadaki saray Topkapı Sarayı'dır. Yani eserde Türkiye' de geçiyordu. Saraydan Kız Kaçırma operası 1782 tarihinde hayata geçirilmiştir.Zamanın en büyük sanatçısı Mozart

Figaro'nun Düğünü


1786 tarihine gelindiği zaman 'Figaro'nun Düğünü' adlı eser ortaya çıkmıştır. Bu eser günümüzde bile çok büyük bir etki yaratmaktadır. Bu opera yazılmış olan en akıcı ve en gülünç opera olarak ifade edilmektedir. Mozart'ın bütün yeteneklerini ortaya koyduğu bu eşsiz eser herkesin hafızasında yer etmeyi başarmıştır.


Mozart'ın Ölümü


Büyük bir müzik dehası olan Mozart, 5 Aralık 1791’de hayata veda etmiştir. Öldüğü zaman henüz 35 yaşındaydı. Ölümünden iki ay önce hastalanmaya başlamıştı. Elleri ve ayakları şişen Mozart'ın zehirlendiği düşünülmekteydi. Hatta Antonio Salieri adlı besteci onu zehirlediğini itiraf etmiştir. Ancak bu itirafı ciddiye alan olmamıştır.

Mozart'ın ölümü tam anlamıyla bir muamma olmuştur. Çeşitli söylentilere göre Mozart birçok hastalığa sahipti ve son günlerinde bu hastalıklar daha belirgin şekilde ortaya çıkmıştır. Bunun sonucunda ise genç yaşta öldüğü düşünülür. Ölümü hakkında farklı tezler olsa da yaşadığı dönemde ve günümüzde büyük bir etki yarattığı görülür. Mozart'ın eserleri hala en çok sevilen ve büyük başarılara ulaşan eserler olarak hafızalarda yer etmektedir.


Aşağıdaki bağlantılardan Mozart'ın en ünlü eserlerinden bazılarına ulaşabilirsiniz.


99 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page